Pôžičky a ich základná kategorizácia

Pohár s peniazmiKaždý z nás sa už určite ocitol v situácii, kedy si povedal, ako vyžije do konca mesiac, ako si niečo zabezpečí, keď na to nemá, ako urobí na narodeniny radosť svojim deťom, keď výplata stále neprišla atď. Ponúkaných možností je viac. Podľa toho, ako rýchlo, akú sumu, akým spôsobom a za akých podmienok peniaze potrebujete, rozlišuje dvoch základných poskytovateľov a 3 základné typy pôžičky. V dnešnej dobe je požičiavanie peňazí u niektorých ľudí bežným úkonom a už to ani nepredstavuje hanbu, ako tomu bolo kedysi. Človek by povedal, že s pokrokom doby bude klesať aj chudoba. Nie je to však tak. A stále sa aj u nás nájdu ľudia, ktorí pomoc tohto typu potrebujú. Čo na získanie pôžičiek urobiť, čo spĺňať, na koho sa obrátiť a podľa čoho zistiť, či sú výhodné?

Bankoví a nebankoví poskytovatelia

Ak potrebujete finančnú pomoc a okruh známych vám ju odmietol, môžete si vybrať z dvoch základných typov inštitúcii. Banky a nebankové spoločnosti sa ďalej členia na rôzne konkrétne spoločnosti, ktoré vám vedia pôžičky poskytnúť s rozdielnymi podmienkami. Spomedzi známych bánk môžeme zmieniť napr. Slovenská sporiteľňa, VÚB, Tatrabanka, Cetelem, Primabanka, Raiffaisen, Poštová banka, Cetelem atď. Pri nebankových spoločnostiach zmienime Quatro, HomeCredit, Pôžičkomat, rýchle pôžičky cez Peniazomat no na trhu sú samozrejme aj iné.

Podmienky na získanie pôžičiek sa u jednotlivých spoločností líčia, pričom najjednoduchšie podmienky poskytujú nebankovky, no najvýhodnejšie v poplatkoch sú práve bankové ponuky. Pri konkrétnych typov produktov vám uvedieme aj presnejšie údaje a rozdiely. Teraz si povedzme, akými spôsobmi môžete o pôžičky požiadať.

4 spôsoby požiadania

S technologickým napredovaním sa nemusíte spoliehať už len na to, aby ste pobočku so žiadosťou navštívili osobne a aby ste stihli jej otváracie doby. Vďaka telefónu a internetu už môžete o rôzne sumy žiadať pohodlnejšie, rýchlejšie a priamo z vášho domu. Predstavme si teda tieto možnosti.

2 eurová minca v rukeOsobná žiadosť pôžičky je najstarší a najklasickejší spôsob žiadania, ktorý si vyžaduje priamy kontakt s pracovníkom danej spoločnosti. Priamo mu poviete, čo chcete resp. koľko chcete a on by vám mal vysvetliť dopodrobna všetky podmienky. Nevýhodou môže byť veľká časová strata, hlavne ak neviete, akého poskytovateľa chcete a z toho vyplávajúca aj finančná strata. Žiadať týmto spôsobom môžete hlavne u bánk a v nebankovej spoločnosti Quatro. Iné nebankovky svoje pobočky nemajú.

Telefonická žiadosť je druhý typ možnosti požiadania o pôžičky, pričom ihneď môže byť schválená, ak žiadate o nižšie sumy a ak ste overený klient. Pri vyšších sumách už môže byť dôležité aj osobné sedenie s pracovníkom spoločnosti. Žiadosti môžete uskutočniť ako v bankách, tak aj v nebankovkách.

O pôžičky online je možné požiadať u všetkých poskytovateľov. Tento spôsob výrazne šetrí nielen váš čas, ale aj peniaze. Nemusíte totiž jednotlivo hľadať ponuky desiatok spoločností, ale vďaka úverovej kalkulačke si ich zistíte naraz a vďaka nej do niekoľkých sekúnd uvidíte, ktorá možnosť je pre vás tá najlepšie. Viac o nej si ale povieme nižšie. Formulár si môžete cez internet vypísať kedykoľvek chcete, nemusíte sa riadiť otváracími hodinami, pričom žiadosti sú triedené veľmi rýchlo.

Pôžičky cez sms sú ďalšou obľúbenou metódou u modernejších žiadateľov. No žiadosť je pomalšia, poskytovatelia si účtujú vyššie poplatky a na odpoveď môžete niekedy čakať aj 2 dni. Výhodou je, že model žiadosti si uložíte do telefónu a jedným klikom ju môžete v prípade potreby opätovne odoslať. Ide výhradne o nebankovú možnosť, pričom je čím ďalej, tým viac na ústupe.

O aké pôžičky máte záujem?

Na základe sumy, ktorú potrebujete, rýchlosti, akou ju potrebujete získať, ale aj dobou splácania rozlišujeme dva základné druhy finančnej pomoci, v rámci ktorých sa nachádzajú 3 konkrétne typy produktov. Ide o:

  1. Krátkodobé pôžičky ihneď sú produkty, ktoré vám poskytnú nebankové spoločnosti buď cez online alebo cez telefonickú žiadosť, prípadne cez sms. Výhodou je, že sú vhodné aj pre nezamestnaných dôchodcov, študentov, ženy na materskej, sú mnohokrát bez kontroly registra či bez dokladovania príjmu a účelu. Dostupné sumy sú od 20 eur do 300 eur, no väčšina poskytovateľov prvú žiadosť limituje na 100 eur. Ak sa žiadateľ osvedčí, opätovne môže požiadať aj o vyššie sumy. Krátkodobé pôžičky ihneď je potrebné splatiť do 30 dní od prijatia peňazí na účet a získateľné sú do 10 minút, maximálne do 24 hodín od požiadania. Pokiaľ teda potrebujete rýchlu, hoc aj menšiu pomoc za jednoduchších podmienok, tento typ produktu by bol pre vás najvýhodnejší. Úroková sadzba nesmie je maximálne 30%.
  2. Krátkodobé rýchle pôžičky už ponúkajú aj banky, pričom sumy, o ktoré môžete žiadať, môžu dosiahnuť aj 5 000 eur. Podmienky na žiadateľa už budú náročnejšie, napr. bez dokladovania príjmu a bez kontroly registra dlžníkov sa žiadna žiadosť nezaobíde. Rýchlosť dodania býva v špeciálnych podmienkach do niekoľkých minút, ak žiadate inú ako svoju banku, tak väčšinou do 7 dní. Splatnosť takýchto súm môže byť aj niekoľko rokov. Žiadať môžete osobne, online alebo telefonicky. Úroková sadzba sa pri takýchto sumách pohybuje od 20 do 30%.
  3. Dlhodobé pôžičky (úvery, hypotéky) sú hlavnou doménou bánk, no získať ich môžete aj v nebankových spoločnostiach, aj keď možno ponúkajú oveľa nižšie sumy. Táto finančná pomoc vám vie poskytnúť aj viac ako 100 000 eur, pričom podmienky na jej získanie sú najnáročnejšie. Počítať je potrebné napr. so založením nehnuteľnosti a platením rôznych iných poplatkov, súvisiacich s posudkami rôzneho typu, ktoré pri krátkodobých pôžičkách nie sú. Väčšinou je potrebné aj dokladovať účel využitia. Úrokové sadzby sú najnižšie v bankách, a môžu činiť aj menej ako 1%. Samozrejme, to sa odvíja aj od doby fixácie, ktorú si zvolíte. Prostriedky z dlhodobých pôžičiek tzv. hypoték sa využívajú na úkony spojené s nehnuteľnosťou. Jej vybavovanie môže trvať aj 14 dní, no doba splatnosti dosahuje aj 30 rokov.

Špeciálnym typom sú bezúčelové bankové pôžičky, s ktorými môžete požiadať od 300 do 30 000 eur bez dokladovania účelu a bez založenia nehnuteľnosti. Na ich získanie nie je potrebné spĺňať náročné kritériá. Vybavovanie je rýchle a maximálna doba splatnosti je 8-9 rokov. Úroková sadzba sa pohybuje do 10%. Prostriedky z nej môžete využiť skutočne na kúpu čohokoľvek.

Výpočet výhodnosti pomocou úverovej kalkulačky

To, ktoré pôžičky sa vám najviac oplatia, vám pomôže odhaliť veľmi rýchlo aj bezplatná úverová kalkulačka. Po zadaní základných parametrov vám zobrazí aktuálne ponuky bánk, prípadne nebankoviek. Nájdete v nej také údaje ako doba fixácie, výška úroku, mesačné splátky, doba splácanie, RPMN, LTV, celková preplatená, celková splatená suma či iné poplatky. Všetky tieto údaje je potrebné pri výbere vhodnej pôžičky zvážiť, nakoľko jediným ukazovateľom výhodnosti nie je len úroková sadzba, ako si mnohí myslia. Vďaka úverovej kalkulačke zistíte už do niekoľkých minút, ktorá spoločnosť vám pripravila najvýhodnejšie podmienky a vďaka online formuláru o ňu môžete aj ihneď požiadať.

Veríme, že náš článok vám pomohol zorientovať sa v oblasti pôžičiek aspoň čiastočne. V prípade akýchkoľvek otázok nám zanechajte otázku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *