Zákonná poistka

zákonná poistkaNa cestách stretávame množstvo motoristov. Myslíte si, že si každý z nich uvedomuje, že zákonná poistka je nevyhnutná povinnosť? Pravdepodobne nie, čo dokazuje aj pomerne veľké množstvo vystavených faktúr za jej nerešpektovanie. Zdôrazňujeme teda, že toto zabezpečenie je potrebné pre každé motorové a skoro každé nemotorové vozidlo. Ak má vozidlo technický preukaz, tak zákonná poistka je pre vás povinnosťou. Konkrétnejšie o tom sa dozviete aj nižšie v texte. Pred pokutou a potenciálnou finančnou stratou pri spôsobení škodovej udalosti vás ochráni už aj lacné povinné zmluvné poistenie auta.

Zatiaľ čo pokuta na Slovensku môže za neplatné PZP dosiahnuť aj niekoľko stoviek eur, v zahraničí môže činiť až tisíce eur. Prípadne tam môže celý situácia skončiť zhabaním vozidla. Okrem toho máme na našom území inštitúciu, ktorá vás môže pokutovať vo výške až 3 330 eur aj 3 roky po takejto nelegálnej jazde. Ide o Obvodný úrad. Preto si pravidelne kontrolujte platnosť a prítomnosť zelenej karty v používanom vozidle.

Zákon hovorí o zákonnej poistke jasne

Jednotlivé zákony nariaďuje štát. Jeden z nich sa týka aj dopravných prostriedkov, ktoré musia byť zabezpečené poistkou na auto, hoc aj tou najlacnejšou. Nájdu ju u mnohých poisťovateľov, ktorí okrem iného ponúkajú hneď niekoľko produktov. Takže máte skutočne na výber. Aký je však princíp tohto zabezpečenia?

Každé vozidlo resp. jeho majiteľ, ktoré je ním zabezpečené, si môže vydýchnuť, ak by spôsobil dopravnú nehodu alebo škodovú udalosť. Už aj lacná zákonná poistka zaručuje, že škody či už materiálne alebo zdravotné, ktoré by ste poisteným vozidlom spôsobili, by preplatila daná poisťovňa. Neprepláca však tie škody, ktoré by ste spôsobili sebe alebo svojmu prostriedku. Na preplatenie vám spôsobených škôd vašou vinou slúži iným produkt, a síce havarijné zabezpečenie. Pochopiteľne, ak niekto spôsobí škody vám, tie sa uhradia z jeho zákonnej poistky.

Potešujúcim faktom je, že poisťovňa vie preplatiť skutočne vysoké sumy, a to aj preto, že jej to nariaďuje zákon. To znamená, že každá musí byť schopná disponovať až miliónovými sumami pri potenciálnom vzniku škodovej udalosti a to nasledovne. Pri zdravotnej ujme musí byť každá z nich schopná preplatiť až do 5 miliónov eur. Pri škodách na majetku až do 1 milióna eur. Takéto krytie teda má aj najlacnejšie PZP, no jednotlivé spoločnosti si ju môžu upraviť. Nie však znížiť, iba ak navýšiť.

Zákonná poistka a poistné bonusy

Ako možno viete, na slovenskom trhu je veľmi veľa poisťovacích spoločností. Ponuky väčšiny z nich sú podobné, pretože ponúkajú len základné krytie. Napriek tomu sa ich ceny výrazne líšia a rozdiel medzi nimi môže dosiahnuť aj niekoľko stoviek eur. Spomedzi všetkých poisťovní však 3 vyčnievajú. Ide o Generali, Komunálnu poisťovňu a Kooperativu. Tie vo svojich ponukách neponúkajú len krytie, ktoré je pre väčšinu motoristov neatraktívne. Ich zákonná poistka, ktorá je napriek všetkému lacná, zahŕňa aj riziká, ktoré chránia samotné poistené vozidlo. V Komunálnej poisťovni a Kooperative kryjú úraz vodiča a posádky, prípadne poškodenie batožiny. V Generali si zas môžete vybrať jedno havarijné riziko, či už výtlk, sklá, stret so zverou, živel atď. Ako sme už naznačili, napriek tomu, že tieto spoločnosti ponúkajú širšie krytie, ich poistné patrí k jedným z najnižších na trhu.

Vaše možnosti si zistite veľmi rýchlo

Crash testLacné povinné zmluvné poistenie je to, čo láka väčšinu jej žiadateľov. Chodiť po všetkých spoločnostiach a zisťovať ich jednotlivé úlohy je veľmi unavujúce a nepraktické. Museli by ste si na to vyčleniť snáď aj niekoľko dní vášho voľného času. Teraz je tu však lepší spôsob. Online spôsob uzatvorenia zákonnej poistky.

Pokiaľ si chcete urobiť porovnanie vašich ponúk PZP, najúspornejšie ho získate online. Je to vďaka tomu, že vypíšete jeden formulár, ktorý je prepojený s viacerými poisťovňami a tie vám automaticky po jeho odoslaní pošlú ponuku. Celé to prebieha do 15 minút (vrátane vypisovanie) a výsledky sú vám zobrazené do niekoľkých sekúnd od odoslania formulára. Všetky ponuky budete mať zobrazené na obrazovke prehľadne. Uvidíte presnú sumu poistného a hlavne uvidíte aj niekoľko stoeurové rozdiely. O lacné poistenie auta si v porovnaní môžete aj priamo požiadať a to tak, že si na ňu kliknete a dopíšete niekoľko údajov.

Garancia najlepšej ceny zákonnej poistky online

To, že lacná prípadne tá najlacnejšia zákonná poistka je získateľná jedine online, nie je fáma. Vďaka komplexnému formuláru si môžete aplikovať množstvo zliav, ktoré vašu výslednú cenu poistného ešte znížia. O zľavách vás možno ani niektorí zamestnanci v pobočkách neinformujú. Iným faktom je, že niektoré poisťovne si dávajú špeciálnu 10% zľavu v prípade, že povinné zmluvné poistenie je uzatvorené online. Takže takto skutočne ušetríte.

Aké vozidlá sa poisťujú?

V úvode sme naznačili, že toto zabezpečenie je potrebné pre všetky motorové a niektoré nemotorové prostriedky. O aké konkrétne ide? To vám môže povedať aj priamo zákon o zákonnej poistke. My vám však povieme fakty, od ktorých sa následne odpichnúť. Takže, toto zabezpečenie je potrebné pre každé vozidlo, ktoré funguje na vlastný pohon a ktoré potrebuje technický preukaz. Pravidlo technického preukazu je aplikovateľné aj na nemotorové prostriedky ako napr. prívesný vozík atď. Poisťovaný prostriedok sa vôbec nemusí vyskytovať len na cestných komunikáciách, ale aj mimo nich. Ide napr. o vysokozdvižný vozík, pracovné či poľnohospodárske stroje atď.

Tak teraz už viete, kde zohnať lacnú zákonnú poistku, o čom vás presvedčí aj tento článok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *